مشخصات فرش ماشینی

4.jpg

انواع شانه و تراکم فرش ماشینی

فرش ‏های ماشینی به لحاظ شانه به 4 دسته اصلی تقسیم ‏بندی می‎‌گردد که عبارتند از: 500 شانه، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه ؛ اما اخیراً بافت جدید 1500 شانه نیز روانه بازار گشته که در انتها به آن نیز پرداخته خواهد شد. در اینجا جهت شناخت هرچه بیشتر انواع شانه‎ها و تراکم و تعدد رنگ هرکدام، به تفکیک به شناخت خصوصیات هر شانه خواهیم پرداخت:

 

خصوصیات فرش 500 شانه

زمانی ‎که تعداد گره رنگ در عرض معادل ۵۰۰ گره و در طول معادل ۱۰۰۰ گره رنگ است، پس تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر مربع برابر است با ۵۰۰۰۰۰ =۱۰۰۰×۵۰۰  اما در مجموع در فرش‎های 500 شانه، طرح 700 شانه روی 500 شانه پیاده‎سازی شده‎است.

خصوصیات فرش 700 شانه

این فرش‎ها از نظر تعداد شانه ۷۰۰ گره دارد و از نظر تراکم نیز در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره داردکه متداول‏ترین و در واقع استاندارد آن تراکم ۲۵۵۰ می‏باشد. فرش‎های ماشینی۷۰۰ شانه معمولاً دارای ۸ الی ۱۰ رنگ می باشد، اما امروزه تعداد رنگ 8 ، 10 و 12 در تراکم 2550 به چشم می‏خورد. در خصوص تراکم‎های 2700 و 3000 شانه نیز می‎توان اذعان کرد که تکنسین‏های داخلی در دستگاه‏های فرش ماشینی شانه اضافه می‎نمایند و بدین‏گونه تراکم را افزایش می‎دهند که در واقع چنین تراکم‏هایی عدد و رقم واقعی نیست ولی  در بافت  نمایی ریزبافت‎تر از تراکم 2550 دارد.  از خصوصیات دیگر فرش ۷۰۰ شانه این است که نسبت به دیگر فرش‏ها ضخامت بیشتری دارند و هزینه آن‏ها نیز کمتر از فرش‏های با شانه‎های بالاتر است که این خود یکی از تفاوت‎های بارز فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰  و ۱۲۰۰ شانه می‏باشد.

خصوصیات فرش 1000 شانه

فرش‎های ۱۰۰۰ شانه دارای تراکم استاندارد ۳۰۰۰ می‎باشند. این فرش را در دو دسته ۸ رنگ و 10 رنگ تولید می‎کنند. فرش ۱۰۰۰ شانه از آنجا که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه ریز بافت‎تر است شباهت زیادی به فرش دستباف دارد که این نیز یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه است به دلیل ریز بافتی نیز فرش ۱۰۰۰ شانه زیبایی خاصی را دارد و همین عامل سبب شده است که قیمت آن بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه باشد و چون نمای ریزبافتی آن بیشتر از 3000 است، تراکم آن را 3600 نیز اعلام می‎نمایند و به لحاظ تعدد رنگ نیز همان‎طور که تراکمش واقعی نیست، اصطلاحاً 14 رنگ اسپورت نیز در میان این نوع فرش ماشینی باب شده‏است که در واقع 14 رنگ واقعی نیست و 10 رنگی است که در بعضی قسمت‎ها دو رنگ در کنار هم بافته‎شده  نمایی از تعدد و تنوع رنگ بیشتر را به چشم می‎نمایاند.

خصوصیات فرش 1200 شانه

یکی از فرش‎هایی که در بازار فرش ایران اخیراً بسیار مورد توجه قرارگرفته‎است فرش ۱۲۰۰ شانه می‎باشد. این نوع فرش شباهت بسیار نزدیکی به فرش‎های دستباف دارد. لطافت، ظرافت و زیبایی آن سبب شده است که از دیگر فرش ها با شانه های پایین‌تر متمایز گردد. فرش ۱۲۰۰ شانه فقط با تراکم ۳۶۰۰ بافته می‎شود و همین تراکم بالا سبب شده است که در بافت آن به جای الیاف ضخیم از الیاف نازک استفاده گردد و موجب لطافت آن می‎باشد و تعدد رنگ‏های به‏کار رفته در آن صرفاً 8 رنگ است که همین موارد خود دلایل تفاوت فرش ۷۰۰  و ۱۰۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه می‌باشد. لازم به ذکر است که اکثر تابلو فرش‎ها نیز به دلیل همین ظرافت ۱۲۰۰ شانه هستند.

خصوصیات فرش 1500 شانه

فرش 1500 شانه جدیدترین نوع فرش ماشینی است که با استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی روز دنیا طراحی شده و بالاترین شانه و تراکم فرش ماشینی را به خود اختصاص داده است.  فرش 1500 شانه به دلیل تراکم طولی و عرضی گره های آن ( شانه و تراکم ) فوق العاده ریز بافت بوده ودربافت آن از نخ‎های بسیار ریز و ظریف استفاده می‎گردد. بنابراین استفاده از نخ‏های ریز و ظریف در بافت آن و نیز  وجود تراکم بالای گره‏های این نوع فرش درکنار یکدیگر، منجر به ایجاد  افزایش نرمی و لطافت و همچنین زیبایی نقوش و طرح‎ها می‎گردد. در واقع فرش 1500 شانه در یک متر طولی تعداد 1500 گره رنگ با تراکم 4500 و تعدد 8 رنگ را دارا می‎باشد و برخلاف تراکم بالایی که دارد، وزن زیادی ندارد.

کلمات کلیدی مرتبط
'فرش ماشینی' , 'فرش کاشان' , 'خرید فرش' , 'فرش ماشینی چیست' , 'خرید اینترنتی فرش' , 'فرش ارغوان' , 'فرش زیبا' , 'فرش باکیفیت' , 'فروش اینترنتی فرش'
نظرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی فرش
لچک در فرش چیست؟
فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ
فرش کاشان
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
نقش ترنج در فرش ایرانی
ادامه
clear-bug-div
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه