طرح فرش ماشینی ایرانی

design-carpet.jpg

طرح و نقش فرش‏های ایرانی و ماشینی

‎طور کلی طرح و نقش فرش‏ها را می‎توان در دو گروه اصلی دسته ‎بندی کرد:
- فرش‎هایی که دارای طرح هندسی هستند.
- فرش‏ هایی که طراحی منحنی دارند و به آن‎ها فرش‎های گل‎دار نیز می‎گویند.

- طرح‎های‏ هندسی‎ در فرش:

در طراحی این‏گونه فرش ‎ها  از خطوط مورب وعمودی و زاویه‎دار در اندازه‎های مختلف استفاده می‎شود و اکثر نقش ها و خطوط در طول فرش تکرار می‎گردند. این فرش‎ها معمولاً توسط عشایر و چادر نشینان بافته می‎شود و طرح و نقش و نگار آن وابسته به محل بافت فرش متفاوت است و از این طریق قابل  تشخیص است که فرش بافته‏شده به کدام ایل و به کدام منطقه تعلق دارد. گروه‌های فرشی مهم این طرح عبارتند از: هندسی بندی قابی، هندسی ترنجدار، هندسی محرمات، هندسی لچک ترنج (شاخه شکسته)، هندسی کف ساده، هندسی خطائی، هندسی ستاره (موزاییک)، هندسی خاتم شیرازی و هندسی جوشقانی.

- طرح های منحنی در فرش:

متخصصان دنیا در خصوص طرح ها و نقشه‎های پیچیده فرش ایرانی بر این باورند که: این طرح‎ها و نقشه‎ها سنبلیک نیستند و بازتاب احساسات و ذوق ایرانیان نسبت به اطراف وطبیعت پیرامون خود است. بنابراین طبیعت عاملی مهم در الهام‏گیری طراحان فرش بوده‎است، به‏طوری‎که نقش‏های درخت، گل، پرنده و ابرها در فرش‎های چند صد سال پیش تا کنون دیده می‎شود اما رفته رفته تغییر کرده و انتزاعی‏تر شده‎است و پیچیدگی نقش‎های آن افزوده شده‎است. در عمده فرش‎های ایرانی در مرکز فرش از طرح یک بیضی، دورانی و قوسی شکل یا گاهی شبیه به لوزی در مرکز استفاده می‎شود که اصطلاحاً "لچکی" نام دارد و درون آن را با نقش‎ها پر می‏کنند که به آن"ترنج"فرش‏ می‎گویند.
پژوهش‎گران طرح ها و نقوش قالی را به 17 گروه اصلی تقسیم بندی کرده‏اند که هر کدام دارای یک یا چند طرح فرعی نیز می‏باشند که در طی چند مقالۀ آتی و آشنایی با هر یک از طرح‎ها، مهمترین‎ها و پر فروش‏های فرش ماشینی کاشان را به مشتریان عزیز کالا فرش کاشان  معرفی خواهیم کرد.

1. طرح فرش آثار باستانی و ابنیه اسلامی:

همان طور که از اسم این طرح پیداست، این‏گونه طرح‎ها از ساختمان‌ها و کاشی‎کاری‌ها و اشکال هندسی و تزئینی بناها الهام گرفته‎شده‎است. در طول تاریخ طراحان فرش در طرح‌های اصلی دخل و تصرفاتی کرده و طرح‌های فرعی را به وجود آورده‌اند که از جمله این طرح‏ها می‎توان اشاره کرد به: مسجد شیخ لطف الله، محرابی کوفی، مسجد کبود، مقبره شیخ صفی، سردر امام زاده محروق، گنبد قابوس، مسجد شاه اصفهان، تخت جمشید، طاق بستان، طاق کسری(ایوان مدائن)، و زیرخاکی.

2. طرح شاه عباسی:

تأثیر شاه عباس صفوی بر هنر این مرز و بوم، طرح‎های هنرمندانه فرش را نیز از این قاعده مستثنی ننموده‎است. در فرش‌های طرح‌ شاه عباسی، کلیۀ طرح‌گل‌های شاه عباسی بر مبنای کاربردگل معروف شاه عباسی یعنی گل زنبق درشت می‎باشد که یکی از طرح‏های معروف فرش ایرانی است و به همراه بندهای ختائی و گاه تلفیق آن‌ها با اسلیمی‌ها، انواع مختلفی از نقوش فرش را به عنوان طرح‎های فرعی ارائه می‌دهند و انواع آن عبارتند از:  لچک ترنج شاه‌عباسی، افشان شاه عباسی، شاه عباسی درختی، شاه عباسی شیخ صفی، شاه عباسی جانوری و ...
از جمله طرح‏های پرفروش در فرش ماشینی کاشان می‏توان به افشان شاه‏ عباسی 1000 شانه در رنگ‎های سورمه‏ای، کرم و آبی فیروزه‎ای اشاره کرد.

کلمات کلیدی مرتبط
فرش ، فرش ماشینی ,خرید فرش , قیمت فرش , طرح فرش , شهر فرش , نقشه فرش
نظرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی فرش
فرش کاشان
مشخصات فرش ماشینی
طرح فرش ماشینی ایرانی
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
نقش ترنج در فرش ایرانی
ادامه
clear-bug-div
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه