فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ

3.jpg

جنس فرش ماشینی کاشان

منظور از انواع فرش ماشینی به لحاظ جنس ، در واقع همان انواع جنس به‏کار رفته برای نخ خاب هر فرش است ، یعنی همان نخی که در ظاهر فرش قابل مشاهده می باشد. فرش ماشینی از ترکیب سه نوع نخ بافته می شود: تار، پود، خاب. نخ تار و پود غالباً از جنس پنبه، پلی استر و جوت هستند که در فرش ها چندان تفاوت نمی کند و بعدها به تفضیل مورد بررسی قرار خواهند گرفت. از جمله مواد به‏ کار رفتۀ رایج در نخ‎های فرش ماشینی عبارتند از: آکریلیک ، پلی‎استر ، پلی‎پروپیلن که در مباحث بعدی به خصوصیات هریک و انتخاب مناسب جنس فرش کاشان با توجه به سلایق افراد خواهیم پرداخت.

طرح فرش ماشینی کاشان

در فرایند تولید فرش ، قبل از هر چیز یکی دیگر از مهمترین مراحل تولید فرش مرحله نقشه‎کشی آن می‌باشد چرا که هر بافنده ‏ای هر چقدر هم هنرمند و حرفه‎ای ، باز هم برای ارائه فرشی با کیفیت بالا و ظاهری زیبا و بی‎نقص نیازمند استفاده از نقشه‌های اصیل و دقیق است.  بنابراین یکی از از ارکان اصلی تولید فرش با کیفیت بالا و اصیل ، دقت و مهارت در طراحی و نقشه‏کشی است که به جهت ماشینی بودن فرش‏ کاشان نیاز به آشنایی با نقشه‏کشی رایانه‏ای فرش می‎باشد : امروزه با وجود نرم ‎افزارهای خاصی که در زمینه نقشه‏کشی فرش به‎وجود آمده ، سبب سرعت بخشیدن به کار و صرفه جویی در منابع شده ، علاوه بر این در هر مرحله از کار طراحی امکان تغییر را نیز برای طراح فراهم آورده‎است و دستگاه تصویر بردار رایانه تصویرها را به اطلاعات قابل پردازش تبدیل می‎نماید. از مزایای این روش برای طراحان فرش ، امکان انجام سریع و ساده در جهت تعویض رنگ ها و مقلوب کردن یا ترکیب رنگی با رنگ‎های دیگر می‎باشد. نقشه های فرش علاوه بر نوع بافت از جهات دیگری نیز به انواع مختلفی تقسیم میشوند:
-از نظر اندازه نقشه فرش به سه نوع  قدی (۱/۲) ، ربعی (۱/۴) و تمام (سراسری) تقسیم می‏شوند.
-انواع نقشه فرش از لحاظ سبک نیز عبارتند از : سنگین ، ساده ، یک طرفه ، واگیره (تکرار یک نگاره) ، شکسته (اشکال هندسی و زاویه دار) ، گردان (خط های دورانی و قوسی شکل).
-از نظر رنگ دو نوع نقشه فرش رنگی و سیاه قلم را می‏توان معرفی نمود. از لحاظ جغرافیایی نقشه فرش به دو نوع شهری و روستایی تقسیم‏بندی می‎شوند که البته لازم به ذکر است که اغلب نقشه‎های روستایی ذهنی می‎باشد.
-از نظر رسمی نیز همانطور که توضیح داده شد به دو روش دستی و رایانه‏ای انجام می‎شوند.

رنگ‏ فرش ماشینی کاشان

منظور از رنگ در فرش‎های ماشینی در واقع همان تعدد رنگ‎های به‏کار رفته با توجه به شانه‎های مختلف آن‎ها می‎باشد. از همین رو فرش‎های 700 شانه در تعداد رنگ 8 ، 10 ، 12 بافته می‏شود. فرش‎های 1000 شانه هم در تعداد رنگ استاندارد 10 رنگ و 8 رنگ بافته می‏شوند. اما اخیراً در فرش‎های 1000 شانه با تراکم 3600 از تعدد 14 رنگ اسپورت که واقعاً  14رنگ نیست، هم استفاده می‎گردد به این صورت که این فرش ها به صورت 10 رنگ واقعی و 4 رنگی که از بافت رنگ هایی کنار هم ایجاد میشوند تولید می شوند. ‎ در فرش ماشینی 1200 شانه با تراکم 3600 هم تا این لحظه  در دستگاه های تولیدی فرش 8 رنگ واقعی بکار می رود. همچنین در بافت‎های جدید و اخیر 1500 شانه نیز که با تراکم 4500 تولید می‎شوند، از 8 رنگ استفاده می‎گردد. اما در کل رنگ های پس‌زمینه اصلی و غالب در فرش‎های ماشینی عبارتند از : سرمه ای ، کرم ، آبی ، فیلی ، بادامی یا بژ و ...

کلمات کلیدی مرتبط
'فرش ماشینی' , 'فرش کاشان' , 'خرید فرش' , 'فرش ماشینی چیست' , 'خرید اینترنتی فرش' , 'فرش ارغوان' , 'فرش زیبا' , 'فرش باکیفیت' , 'فروش اینترنتی فرش'
نظرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی فرش
مشخصات فرش ماشینی
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ
فرش کاشان
طرح فرش ماشینی ایرانی
ادامه
clear-bug-div
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه