فرش افشان و فرش ماشینی بدون گل وسط

afshan-toranj.jpg

فرش افشان و طرح قالی افشون

در زندگی روزمره ی ما عناصر و عوامل زیادی هستند که حتی با نقش کمرنگ خود با زندگی ما کاملا مرتبط هستند و اثر گذار و اثر پذیرند . یکی از این اجزا تابلو ها و فرش ها و لوازم هنری است که ما در منزل استفاده میکنیم و دکوراسیون منزل ما را به سبک خاصی مطابق با سلیقه صاحب خانه پیش میبرند. در این بین فرش ها که در مرکزیت خانه هستند اثر بسزایی در دکوراسیون دارند که خود از نقش های گوناگون تشکیل شده اند که جهت انتخاب آسان تر و مناسب تر بهتر است با این نقش ها و طرح ها آشنا شویم و گزینه ی مناسب را جهت استفاده در منزل خود بیابیم.
 
طرح ها و نقوش سنتی و کهن نیز همانند الگوهای هندسی، دارای چهارچوب و قاعده ای هستند که بر مبنای تبعیت از این قواعد بر روی فرش نقش میبندند و از ویژگی های این چهار چوب پیروی میکنند تا نتیجه ثمر بخش و پایدار بماند. از جمله زیباترین قالب های سنتی که بسیار پرکارد است طرح های افشان هستند که به جهت تطبیق با انواع دکوراسیون از محبوبیت خاصی نزد مردم برخوردار هستند. معمولا در ساختار طرح هایی مانند لچک و ترنج  به علل مختلف قسمت ترنج یا لچک بعنوان طرح شاخص و برجستگی بارزی در فرش است که چشم در نگاه اول آن را میپذیرد و عناصر دیگر بعنوان عناصر الحاقی در زمینه و متن فرش جهت زیباسازی بیشتر فرش ایجاد شده اند اما در طرح های افشان این ساختار متفاوت است .در سبک طراحی فرش های افشان ، طرح ها فاقد لچک، ترنج و قاب و عنصر بارزی هستند که چشم بیننده صرفا به یک نقطه خاص توجه داشته باشد و حتی رنگ ها نیز در یک نقطه برای جلوگیری از تجمع بار بصری در یک ناحیه ، استفاده نشده اند و گل ها و برگ ها و شاخه ها با وزن و رنگ بصری برابری بدن هیچ تمایز و برتری در تمامی فرش نقش بسته اند و اثری نفیس به نام طرح افشان را ارائه میدهند.
در طراحی فرش افشان محدودیتی برای استفاده از نقوش وجود ندارد .بلکه این طرح بنا بر محلی که در آن بافته میشوند و متناسب با آداب و رسوم مردمان آن ناحیه دارای خصوصیات خاصی میشود و نام های مختلفی همچون افشان شاه عباسی میگیرد. یکی از قابلیت های طرح های افشان استفاده آنها در مقیاس بزرگ ست زیرا استفاده ی آنها نا محدود است و میتواند سطح تمامی قالی را بپوشاند. هرچند همواره بین طرح و نقش فرش و ابعاد فرش تناسباتی وجود دارد که باید رعایت شود. در واقع هرچه فرش بزرگتر باشد نقوش افشان نیز بزرگتر خواهند بود . در طرح های افشان گل و بوته ها ، برگ ها، بته جقه ها و نقوش حیوانات بصورت پراکنده در رنگ های متنوع به کار رفته است.
 
در این بین تحولات ایجاد شده در طول تاریخ نه تنها بر فرش بلکه بر معماری و دکوراسیون و طراحی داخلی نیز اثر گذاشته است. همانطور که انسان در زندگی بدنبال فضایی آرام و دور از تشنج و استرس است و به نوعی خانه پناهگاه امن وی محسوب میشود، معماری نیز به سمت و سویی میرود که بتواند چنین فضایی را برای کاربر خلق کند که در این بین دکوراتور رسالت بزرگتری را بر عهده دارد چرا که کار وی ترکیب کلیه ابزار ملموس روزمره ی انسانی درخور روحیات کاربر است. در مورد فرش میتواند گفت برای ایرانی ها این عنصر صرفا بعنوان کفپوش استفاده نخواهد شد و عواملی مثل لامسه( گرمی و نرمی) و بینایی( زیبایی و نقش ها) بر انتخاب و وجودیت آن تاثیر میگذارند و باید مطابق روحیات انسانی باشند. در دکوراسیون های امروزی بعلت پایین آمدن متراژ منازل بسیاری از وسایل خانه بر روی فرش ماشینی قرار میگیرند و اگر بخواهیم صرفا به فضای خالی بین عناصر منزل توجه کنیم باید به قالیچه ای کوچک بسنده کنیم که از سلیقه ی شرقی ها کاملا به دور است و حتی از نظر بصری نیز زیبایی منزل از بین خواهد رفت. در این بین فرش های افشان زیباترین گزینه برای ما محسوب میشوند که آسیب کمتری خواهند دید. همچنین فرش های افشان بدلیل نداشتن تچمع بصری در یک نقطه و داشتن گل های بزرگ پخش شده در سراسر فرش و داشتن نقوش تکرار شوند یکسان، محبوبیت زیادی برای طراحان دکوراسیون و مردم دارند.
 
طرح های افشان به دلیل داشتن ویژگی های مطرح شده به راحتی قابل ترکیب با رنگ های متفاوت در دکوراسوین هستند و باعث بزرگنمایی بیستر فضا میشوند و به دلیل هارمونی موجود در پخش شدن نیرو های بصری در فرش به فضا عمق میبخشند و باعث گستردگی فضا میشوند.  تنوع در طرح ها و رنگ های فرش افشان با توجه به تحولات روحی و اجتماعی کابران تعریف میشود. همچنین فرش افشان را بدلیل نداشتن ترنج و لچک میتوان نوعی فرش مینیمال دانست که در دکوراسیون منازل مدرن امروزی جایگاه ویژه ای دارد .
نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
انتخاب مبلمان مناسب فرش
قدیمی ترین فرش جهان
فرش های هندسی
داستان فرش و پرده خانه
گبه ماشینی
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه