اهمیت رنگ فرش ماشینی

color-carpet.jpg

اهمیت رنگ در فرش

در ابتدای زندگی ، بشر برای بقا دست به خلق آثار زیادی جهت سهولت زندگی و پیشرفت در شکار زد. وجود چادر به عنوان سقف و عاملی جهت ایجاد امنیت و سایه و در اصطلاح پناهگاه بود و آماده سازی محل خواب و اسکان عامل دیگری بود که منجر به پیدایش پوششی برای کف شد. کم کم پوشش های نازک و گیاهی بوجود آمد و پس از آن با دسترسی به پشم ،کفپوش های مدرن تری تحت عنوان فرش بوجود آمد و میتوان گفت تاریخ قالی بافی با تاریخ وجودیت انسان  تفاوت چندانی ندارد چرا که بشر به عناصری مانند فرش جهت سهولت زندگی همواره نیاز داشته و در جهت کشف و ارتقا ی سطح کیفی این هنر کوشیده است.
 
همچنان که فرش در طول تاریخ دستخوش تحولات متفاوت فرهنگی، اجتماعی،سیاسی و مذهبی شد ، هنر های دیگر نیز درگیر دگرگونی تاریخی شدند و سبک های متفاوتی در زمینه های مختلف هنر بوجود آمد . عناصر تکمیل کننده ی دیگر منزل مثل مبلمان و میز ها و تابلو های دیواری و چراغ ها هرکدام طی اتفاقات متفاوتی رشد کردند و دسته بندی های متفاوت و متنوعی از آنها در اختیار عموم قرار گرفت و در جمع بندی تمام هنر ها سبک های معماری و طراحی داخلی و دکوراسیون های متفاوت شرقی و غربی بوجود آمد که هرکدام مختص به نقاط جغرافیای خاص خود و فرهنگ آن مرز و بوم بودند . اما با پیشرفت تکنولوژی امکان فراهم سازی دکوراسیون ها در محیط هایی کاملا متضاد بوجود آمد. به طور مثال دکوراسیون سبک مدیترانه ای را میتوانیم در فضاهایی سرد و محیطی شلوغ نیز استفاده کنیم و به نوعی ساختار شکنی در زندگی کاربر به وجود بیاوریم که کاربر احساس رضایت و امنیت کند و اگر مجبور به ماندن در محیطی ناخوشایند با جغرافیای نامساعد است  حداقل با این شرایط میتواند در محیط مورد علاقه ی خود زندگی کند.
مهمترین بحثی که در تمامی هنر ها مطرح شده است بحث رنگ است که این موضوع به صورت تک رنگ بررسی نمیشود و امروزه رنگ ها بصورت ترکیبی دارای هویت و کاربرد میشوند. در مثال ساده تر به تابلو های خطر واقع در خیابان ها و جاده ها به رنگ زرد و مشکی توجه کرده اید؟ رنگ زرد رنگی است که از نظر روانشناسی نماد هشدار به حساب می آید و به سرعت نظر بیننده را جلب میکند و دلیل انتخاب اتوبوس های مدرسه به رنگ زرد نیز ایجاد توجه برای دیگر مخاطبین و رعایت احتیاط در مراکز شهر حین رانندگی در کنار اتوبوس حاوی دانش آموزان است. حال رنگ مشکی در کنار رنگ زرد در تابلو های خطر عمق ایجاد میکند و این تضاد رنگی بیشتر در نگاه رانندگان جای میگیرد و اینگونه معجزه ی ترکیب رنگ برای حفظ جلن رانندگان رقم میخورد.
با استفاده از ترکیب رنگ ها میتوانیم کاربر را به موضوعی جذب و یا حتی باعث پرهیز کاربر از استفاده از آن بشویم. حال تاثیر رنگ در دکوراسیون به علت استفاده ی روزانه ی انسان بصورت ملموس دو چندان است و گاهی تنها با ترکیب چند رنگ موقعیت عالی یا اسف باری را بوجود آورده ایم. پس قبل از هر چیزی اطلاعاتی را در باب رنگ و ترکیبات رنگی جهت ایجاد دکوراسیون مناسب را باید بیاموزیم. در این بین میتوانیم تمرکز بیشتری بر اهمیت فرش در منزل و ترکیبات رنگی آن داشته باشیم و با چند مثال موضوع را شفاف تر بیان کنیم.
 
اگر از مردم عادی راجب رنگ کفپوشی بپرسید که قدرت انتخاب برای دکوراسیون و فرش منزل را بالا میبرد شاید به اتفاق رنگ سفید را مطرح کنند . در پاسخ میتوان گفت رنگ سفید باتوجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارد با وسایل متعدد قابل ست است اما باید گف برای پارکت رنگ مناسبی نیست و پارکت هایی به رنگ چوب طبیعی بهترین گزینه برای انتخاب راحت تر فرش خواهند بود. در زمینه ی دکوراسیون خانه ها ،کفپوش های چوبی و رنگ های طبیعی از محبوبیت بالایی برخوردارند چرا که پیوند دهنده ی انسان و طبیعت و به نوعی نماد سنت و گرمی در خانه هستند و فضایی صمیمی ایجاد میکنند. پس مشکلی برای انتخاب فرش مورد نظر خود نخواهید داشت.
 
فضاهای اصلی که نیاز قطعی به فرش دارند پذیرائی یا نشیمن، راهرو ها، آشپزخانه و اتاق خواب ها هستند که پس از در نظر گرفتن رنگ زمینه کف و نوع بافت کفپوش ها باید به مبلمان این فضاها توجه کرد . اگر سرویس خواب چوبی به رنگ طبیعی چوب دارید میتوانید از رنگ هایی با طیف کرم برای بالا بردن آرامش محیط و یا رنگ های قرمز و آبی و سبز جهت ایجاد حس شادی و پویایی استفاده کنید. اتاق خواب شما محل استراحت شما خواهد بود بنابرین به شما بستگی دارد که با وجود چه طرح فرش با چه رنگی خوشحال تر خواهید شد و آرامش فکری خواهید داشت.
برای جمع بندی میتوان گفت برای آنکه زیبایی فرش منزل دوچندان شود شما به یک ترکیب رنگ صحیح با اجزای دیگر دکوراسیون در منزل نیاز دارید و مجموع تمامی آنها به شما فضایی قابل زندگی هدیه میدهد . این نکته را بدانید که علاقه شما به رنگ زرد یا نارنجی و هر رنگی دیگری مانعی برای نداشتن فرش در این طیف های رنگ ندارد و شما به راحتی با علم شناخت رنگ و فرش میتوانید اجزای مورد علاقه ی خود را کنار هم قرار دید و از خواسته ی  خود لذت ببرید.
نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
طرح فرش ماشینی ایرانی
فرش ماشینی طرح شکارگاه
لچک در فرش چیست؟
فرش کاشان
فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه