فرش محراب در فرش ماشینی

mehrab.jpg

نقش محراب در فرش ایرانی

هنر چیست؟ یکی از ابتدایی ترین سوالاتی که قبل از آنکه به دنبال سلایق خود بروید لازم است پاسخ آن را بیابید. سوزان لانگر عقیده دارد که هنر خلق صورت های نمادین از احساسات انسانی و اغلب فرم های دارای بیان مفهومی ، نشانه هایی برای بیان احساسات و دارای بعد عقلانی است که ارتباطی جهت دار و بی واسطه دارند.(Baker.1992) هنر میتواند زشتی و زیبایی کنار هم و بیان کننده ی رویداد ها باشد. به طوریکه که هنرمند کاملا تاثیر پذیر و تاثیر گذار بر محیط عصر خود بوده و با هنر خود می تواند تاریخ را به نسل های بعد گزارش دهد . در این بین قالی بافی از برترین هنر های ایران است که از دیر باز تا کنون در اختیار مردم ایران قرار گرفته است . به طوریکه در هر بازه ای از تاریخ با رویداد های متفاوت آثار هنری گوناگونی ساخته و پرداخته شده اند که ارتباط مستقیمی با زندگی و دوره ی تاریخی مردمان آن زمان دارند، فرش بافی نیز از این تاثیر پذیری دور نمانده است . فرش ها آینه ی باور ها و آیین مردم یک کشور هستند که در این بین طرح فرش ایرانی ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانی دارد. یکی از برترین نقش های اصیل فرش ایرانی طرح محرابی نام دارد که کاملا از وقایع تاریخی یک دوره بوجود آمده است.
 
طرح محرابی از شمایل اصلی محراب یعنی جایگاهی که امام جهت اقامه ی نماز در آن قرار می گیرد ، الهام گرفته شده و تزئیناتی آن جهت زیبایی بیشتر اضافه شده است. طرح محراب در اصل برگرفته از طاق در معماری ایرانی در اوایل ورود اسلام به ایران بوده که بر پایه تفکر و فرهنگ اسلامی در مناطقی که هنر فرش بافی در آنها رواج داشته به اوج خود رسید و در تنوع بالایی تولید شد. تمامی عناصر تزئینی مثل ستون ها و گل ها و بوته ها به سمت طاق و بالای محراب اصلی بافته میشود که به معنای جهت عبادت است که در ابتدا در سجاده ها این طرح استفاده میشد. از این رو گاها به فرش های محرابی فرش سجاده ای نیز می گویند. فرش های محرابی در عصر صفوی در مشهد پس از ورود اسلام به ایران طراحی و بافته شده اند و هویت مذهبی و تفکر اسلامی در آنها نهفته شده است . به باور کاسیرر بی واسطه ترین رابطه بین انسان و فرم را میتوان در هنر معماری یافت . (Scott.1977 ) به بیان ساده تر میتوان گفت معماری هنری است که به صورت هوشمندانه در اختیار کاربر قرار میگیرد و هر عنصر آن با احوال انسانی در ارتباط است. که در این بین معماری مساجد ایرانی خصوصیات منحصر به فردی را دارا است که میتواند با استفاده از ایجاد فرم ، فضایی مقدس برای عبادتگاه انسانی خلق کند. 
      
فرش های محرابی در واقع میتوانند جلوه ی معماری اسلامی در فرهنگ ایرانی باشند و وجه تشابه متعددی دارند. بطور مثال وجود مناره بلند و باریک نشان دهنده ی ارتباط آسمان و زمین و وجود گلدسته تعیین کننده جهت دید انسان به سمت بالاست که معبود را نشانه میرود. در فرش های محرابی از ستون ها و نماد درخت برای بیان این موضوع استفاده میشود . نماد درخت به عنوان تسبیح کننده ی ذات اقدس الهی به دلیل جهت رشد شاخه هایی همانند دست به بالا و نماد طبیعت است و همچنین درخت را میتوان عنصری جهت بیان بهشت موعود دانست . همچنین در فرش های محرابی از تصویر حیوانات یا انسان ها استفاده نمیشود و اغلب تصاویر گیاهان و بوته ها و خطوط اسلیمی قابل مشاهده هستند.
هندسه از ابتدای تاریخ وجود داشته است اما پس از ورود اسلام چهره ی جدیدی به خود گرفته است و برخی اشکال وجهه ی معنوی گرفته اند و پدیده ای به نام هندسه ی مقدس در هنر ایرانی به وجود آمده است که تناسبات در آن اهمیت ویژه ای دارند. طرح های محرابی دوره ی صفوی نیز از هندسه دور نمانده اند و تمامی نقشه های فرش بر اساس تناسبات هندسی شکل گرفته است و بر اساس نسبت های هندسی دقیق در حاشیه فرش و مرکز متن فرش طراحی شده اند.

 
فرش های محرابی اصیل  به دلیل طرح های سنتی و استفاده رنگ ها و نماد های خاص اکنون در شهر های مذهبی مانند مشهد موجود هستند و برای مراکز مذهبی مانند حرم امام رضا استفاده میشوند و یا در موزه نگهداری میشوند. انواع ماشینی فرش محرابی نیز با تزئینات مدرن تر در اختیار کاربران قرار می گیرد.

نویسنده : یاسمن طهماسبی 

برچسب :
,
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
مشخصات فرش ماشینی
فرش های هندسی
نماد طرح پرنده در فرش
اهمیت رنگ فرش ماشینی
انتخاب مبلمان مناسب فرش
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه