طرح فرش اصیل ایرانی

carpet-patterns.jpg

معرفی نقوش اصیل فرش ایرانی

فرش ایران سالهاست به عنوان یک نماد مهم در کنار نام ایران استفاده میشود و مسئولیت حفظ بخشی از تاریخ و فرهنگ را به دوش میکشد. طرح های فرش ایرانی از فراز و فرود های تاریخ و تحولات فرهنگی دور نماده است و هر کدام در مقطع زمانی و تکه ای از تاریخ ایران شکل گرفته است که بیان کننده آداب و رسوم و سنت ها و حتی تنوع و تقابل فرهنگ ها است. در این بین بررسی هر یک از طرح ها به منظور شناسایی و کسب اطلاعات و انتخاب مناسب تر فرش منزل ، امری ضروری است.

از جمله زیباترین نقش های اصیل که در فرش ایرانی در طول سالیان سال استفاده شده میتوان به نقوش زیر اشاره کرد: لچک و ترنج ، گلدانی، شکارگاهی ، قابی ، درختی ، بته ای ، شاه عباسی ، محرابی ،  اسلیمی ، سلاطین و مشاهیر ، چهار فصل ، گل فرنگ، محرمات ، ماهی در هم( هراتی ) ، ایلی ، آثار باستانی و ابنیه ی تاریخی ، تلفیقی، افشان ، اقتباسی ، ترکی ( ترکمنی) ، واگیره ای (بندی. تصویری) و گلستان همگی از نقوشی هستند که نمادی از یک فرهنگ، اتفاق یا رسم و رسوم به شمار می آیند که در ادامه به معرفی تعدادی از آنها می پردازیم.
طرح مرحمات از جمله زیباترین طرح فرش است که در آن فرش از طول به ردیف هایی موازی با دسته بندی مساوی تقسیم می شود که در آنها تزئینات خاصی مانند بته جقه ها ، گلها و برگ ها و شاخه های در هم تنیده جای گرفته است . این طرح از طرح های تاریخی از زمان هخامنشی است که صرفا به زمان اسلام محدود نمیشود که برروی ترمه و پارچه و زیر انداز و رو بالشتی و گاها لباس ها نقش بسته است. این طرح به قلمدانی نیز مشهور است. از معروف ترین فرش های مرحمات میتوان به قلمدانی سراسری گل ریز یا متن فرش تک رنگ یا الوان اشاره کرد. این طرح ها بدلیل برخورداری رنگ ها و نقش های متنوع به خوبی با مبلمان تک رنگ ست میشوند . به دلیل بافت خاص و شکل هندسی می توان طرح قلمدانی را پلی برای ارتباط دنیای دیروز و امروز و نماد سنت در دنیای مدرن دانست.
 
طرح قابی از طرح های مشهور فرش بافی ایران هستند . در این طرح قاب های چند ضلعی کنار هم قرار میگیرند و با تزئیناتی مثل گل و گلبرگ و شاخه ها تکمیل میشود. گاهی قاب ها نقش های متفاوت یا رنگ هایی با طیف رنگی مشابه دارند گاهی نیز نقش های همسان دارند. بعضی از آنها نیز اتفاقات شاهنامه فردوسی را به تصویر میکشند.
 
طرح آثار باستانی و ابنیه تاریخی یکی دیگر از انواع نقش فرش است که الهام گرفته از نقوش کاشی ها و تزئینات بناها و خود ابنیه است که گاها طراح قسمت هایی را برای زیبایی بیشتر و مطابق سلیقه خود به فرش اضافه میکند . اما این تغییرات به گونه ای است که در نگاه اول با دیدن فرش کاملا قادر به تشخیص طرح و بنای تاریخی هستید. در این بین طرح های فرعی نیز وجود دارند که زاده ی تفکر یک طراح هستند. این فرش ها معمولا در منازلی که کاربر علاقه خاصی به یک بنا دارد یا میخواهد فضایی سنتی در مرکز منزل خود ایجاد کند استفاده میشود.
 
طرح سلاطین و مشاهیر که مانند نقوش ابنیه و آثار تاریخی برگرفته از واقعه موجود و یک فرد حقیقی هستند. این نقش در فرش ها در ابتدا در کرمان بافته میشد سپس در مناطق دیگر نیز رواج پیدا کرد. میتوانن گفت تصویر افراد مشهور بر فرش برای خیلی ها صرفا جنبه تزئینی مانند تابلو فرش داشته و فرد با داشتن این نوع فرش نوعی احترام و علاقه برای افرادی که در نقش فرش بودند قائل شده بود.. تصویر افرادی مانند کریستف کلمب و اسکند و ... بر روی فرش ها نقش بست. هرچند امروزه از محبوبیت این نوع فرش ها کاسته شده و انواع دیگر فرش جهت سهولت استفاده و زیبایی در اختیار مردم قرار گرفته است.
 
نقوش فرش تاثیر بسزایی در خلق و خو و فضا دارند بطوریکه با آشنایی کامل آنها میتوانیم متناسب با نیاز شخصی انتخاب مناسب تری داشته باشیم. در این بین نقوش اصیل تر میتوانند فضای خانه را به محیطی سنتی و کلاسیک تبدیل کنند و نقوش هندسی تر مانند طرح قابی و افشان میتوانند فضا را امروزی تر جلوه دهند و قابلیت ترکیب با عناصر دکوراتیو بیشتری در اختیار ما قرار دهند.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش های هندسی
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
راهنمای خرید فرش پذیرایی
فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ
گبه ماشینی
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه