گبه ماشینی

gabbe.jpg

گبه ماشینی

تا کنون اسم گبه به گوشتان خورده است ؟ اصلا به چه وسیله ای گفته میشود؟ آیا میدانستید گبه نوعی فرش است و طرفداران زیادی دارد؟ انسان نخستین در ابتدای حیات خود به علت آنکه برای تامین خوراک مجبور به شکار بود تنها وسیله ای که برای پوشش خود در اختیار داشت پوست و پشم حیوان شکار شده بود. که گاهی بعنوان فرش از آنها استفاده میکرد و با پیشرفت ابزار ساخته ی دست خود موفق به ساخت زیر انداز های ساده ای بصورت تار و پودی شد. که این نوع زیر انداز ها بعلت بافت منظم و در هم تنیده مانع نفوذ سرمای زمین به حریم منزل میشد. گبه و گلیم از نخستین زیر انداز های ساخته ی دست بشر بودند که تفوت آنها در ظاهر و نوع بافت آنها است. گلیم ها نوعی بافت بصورت تار و پود هستند که گره و پرز ندارند. از جنس پشم هستند که هر چقد الیاف پشم نازک تر و پرداخته شده تر شده باشد، نتیجه زیباتر است و مرغوبیت بیشتری دارد.
 
گبه نوعی زیر انداز اولیه یا به اصطلاح امروزه، فرش است که برخلاف گلیم پرز های بلندی دارد و تعداد پود های بیشتری در خلق آن به کار میرود .گبه معمولا در طرح های ساده و به دور از شلوغی و کاملا ذهنی بافته می شود  به این منظور که بافنده بدون نقشه ی از پیش تعیین شده ای با تفکرات و احوال خود شروع به بافتن آن میکند. به علت نرمی و درخشندگی و پرز های حدودا یک سانتی متری نزد مردم تا به امروزه محبوب است. گبه را میتوان به اقوام لر و قشقایی نسبت داد که در دار های افقی بر روی زمین آن را میبافتند. اندازه گبه ها معمولا 1.5 تا 4.5 متر است . گبه به دلیل درشت بافت بودن و پرز نسبتا بلند و گره های شل، فرش سنگینی به حساب می آید. گبه هایی که از پشم گوسفند رنگ نشده بافته میشوند معمولا مرغوب تر هستند و در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند و در اثر عوامل طبیعی مثل تابش نور مستقیم تغییر رنگ پیدا نخواهند کرد.
گبه با بافتن تار و پودی پشم با رنگ طبیعی تهییه میشد. که طرح های مشهور و اصیلی از آن باقی است. مانند:
طرح خشتي که به مانند فرش ماشینی خشتی از خشت هایی در ابعاد یکسان با محتوای متفاوت ایجاد شده و در گبه دیگر عنصر حاشیه مانند فرش وجود ندارد و از یک حاشیه ی پهن با متن تک رنک در آن استفاده شده است. در هر قاب گبه ی خشتی از تصاویر حیوانات و گیاهان در رنگ های متفاوت بصورت هماهنگ به طرح شطرنج یک در میان استفاده شده است.
طرح درختي از عنصر درخت به شکل ساده تر در رنگ های متفاوت و معمولا به شکل بید مجنون استفاده شده است که نماد هایی همچون زندگی، رشد و عامل ماندگاری حیات انسانی را به همراه دارد.
طرح شير در گبه که نماد شجاعت و قدرت است و در مذهب نیز به آن توجه ویژه ای شده است.
طرح هندسی که از اشکال هندسی زیبا به صورت هنرمندانه در آن استفاده شده و ظاهر ساده ای دارد.
و طرح های دیگری چون طرح حوض گبه ،گل گبه ، طرح ايلاتي ، طرح ابرش، طرح چهار فصل و طرح اردک.
    
پس از پیشرفت تکنولوژی طی سالیان طولانی و محبوبیت بی نظیر گبه و البته قیمت بالای آن نمونه ی ماشینی گبه تولید شد. در این نمونه فرش از گبه های اولیه و دستباف قدیمی الهام گرفته شد که در آن ها معمولا از رنگ فرش های کرم و سفید و نارنجی و بعضی رنگ های گرم  و سرد استفاده میشد. بلعکس بافندگی گبه بر اساس آرزوها و تفکر بافنده  اینبار با استفاده از فناوری های روز دنیا  ماشین آلات پیشرفته ی بافندگی بر اساس نقشه های از پیش طراحی شده بوسیله ی الیاف پلی استر تولید شد. در فرش های ماشینی گبه از الیافی گه توسط رنگ های شیمیایی رنگ گرفته استفاده میکنند . گبه ها بسیار با منازل مدرن امروزی همخوانی دارند و اندازه ی کوچک آنها بسیار به سبک مدرن دکوراسیون های امروزی نزدیک است و گونه ی فرش ماشینی گبه را میتوان با قیمت پایین تری نسبت به گبه ی اصیل دستباف تهیه کرد. نکته ای که در اینجا مطرح است که فرش قرار است تنها عضوی از مجموعه ی دکوراسیون ما باشد و خانه ی ما در کنار تمامی موارد دیگر مانند مبلمان، پرده، میز و صندلی و ... کامل خواهد شد. فرش را میتوانیم زیباترین عنصر خانگی دانست . شما با داشتن یک فضای کاملا خنثی چند متری میتوانید از مجموعه ی بی نظری از فرش های زیبا و رنگی برای جان دادن به محیط استفاده کنید. نام فرش جزو اولین موارد خرید فرش جهیزیه و یا تغییر دکوراسیون منزل شما خواهد بود.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ماشینی طرح شکارگاه
فرش ماشینی به لحاظ جنس ، طرح و رنگ
وضعیت صادرات فرش ماشینی ایران
نقش ترنج در فرش ایرانی
قدیمی ترین فرش جهان
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه