فرش ماشینی طرح شکارگاه

shekargah-carpet.jpg

فرش ماشینی طرح شکارگاه

 در طول تاریخ تابلو های نقاشی برجسته ای کشف شدند که هرکدام یادآور اتفاق تاریخی خاص یا بیانگر تحولات تاریخی و فرهنگی مردم آن زمان هستند. فرش های ایرانی نیز طرح های زیبا و اصیلی دارند که هر کدام به دوره ی تاریخی مختص به خود مرتبط هستند و مفاهیم زیادی را با خود به همراه دارند. هنر ایرانیان از دیرباز تا کنون در میان تار و پود های در هم تنیده جای گرفته و طرحی نفیس خلق کرده است. برای تهییه ی فرش های ماشینی تولید شده ی کارخانه ی فرش به دلیل تنوع بالای نقوش و طرح های کهن لازم است اطلاعاتی درباره ی این طرح ها داشته باشیم تا انتخاب مناسب تری نسبت به خلق و خو و علاقه ی خود داشته باشیم.
یکی از نقوش قدیمی فرش طرح شکارگاه نام دارد. این طرح اشاره به سرگرمی پادشاهان گذشته دارد. پادشاهان در تاریخ همواره علاقه ی زیادی به شکار داشتند و روز خاصی را برای انجام این سرگرمی در نظر میگرفتند و تاریخ نگاران نقاشی هایی در این زمینه در کتاب ها درج کرده اند. این طرح ها ابتدا بر روی ظروف کشیده شد و در هنر های مانند قلم زنی استفاده شد و بعد ها بعنوان نقش فرش در متن فرش ها بافته شد.

 
در طرح از نقش های حیواناتی مانند گوزن و آهو به معنای طعمه ی شکار و حتی حیوانات درنده مانند ببر و پلنگ و.. استفاده شده است که شکار آنها نوعی افتخار و قدرت برای پادشاه به ارمغان می آورد. در این طرح همچنین از شکارچی سوار بر اسب یا ایستاده نیز یاد شده است . صحنه ی شکار کردن پادشاه و فرار حیوانات به گونه ای هنرمندانه کشیده شده است و گاها تیر هایی نیز در طرح قابل مشاهده است. این نقش های فرش ماشینی گاهی دارای ترنج هستند و گاهی از نقوش درختی و قابی برای تاثیر گذاری بیشتر استفاده شده است. این نقش رنگ بندی متنوع و خلاقانه ای دارد به طوری که به کوچکترین جزئیات یعنی لباس های زمان شکار و سنت اشاره شده است. فرش ماشینی شکارگاه از نقوشی مانند تیر وکمان و شاخه ها و درختان سبز و گیاهان زیبا استفاده کرده و به نوعی محل شکار را به زیبایی و سرسبز به تصویر کشیده است.
با توجه به رنگ و طرح این نقش نسبت به نقوش دیگر فرش ماشینی و طرح های حیوانات میتواند انتخابی متفاوت برای گروه خاصی از مردم با نگرش متفاوت باشد . این فرش طرح نسبتا شلوغ و رنگ های شادی دارد و باید در فضای منزلی با سالن بزرگ و حتی لابی هتل یا رستوران های بزرگ استفاده شود تا زیبایی خود را نشان دهد. اگر از این فرش در فضاهای کوچک مانند اتاق خواب استفاده شود محیط را کوچک و شلوغ نشان میدهد اما این نکته را در نظر بگیرید که همه چی به سلایق و خلق و خوی شما برای انتخاب این نوع فرش خاص، بستگی دارد.
 
به تعداد گره ی فرش در یک متر از عرض فرش شانه ی فرش میگویند که بنا به نقش ریز و رنگ بندی متفاوت فرش این تعداد بالا میرود و زیباتر و درخشان تر جلوه میدهد. فرش ماشینی شکارگاه به دلیل نقوش ریز و رنگ های درخشان و متفاوت در شانه ی  بالا یعنی 1200 شانه تولید میشود که زیبایی منحصر بفردی دارد. همچنین به تعداد گره های فرش در یک متر از طول فرش تراکم میگویند که هرچقدر مقدار این تراکم بالاتر باشد فرش محکم تر خواهد بود و عمر طولانی تری خواهد داشت .برای فرش 1200 شانه ی ماشینی طرح شکارگاه تراکم 3600 در نظر گرفته شده است که کاری نسبتا دشوارو دقیق است و گره ها بسیار کوچک خواهند بود و در این تراکم تعداد دوازده گره در یک سانتی متر از طول فرش وجود خواهد داشت و قیمت بالاتری نسبت به دیگر نقشهای اصیل فرش ایرانی خواهد داشت. این فرش ماشینی در ابعاد فرش 12 متری ، فرش 9 متری و فرش 6 متری تولید میشود . گاهی نیز شکل این نقش از مستطیل همیشگی به فرش گردی میرسد که محبوبیت زیادی دارد و برای یک فضای نشیمن صمیمی با سقف بلند در مجاورت یک کتابخانه ی چوبی گزینه ی بسیار مناسبی است.
                 
از زیباترین و درخشان ترین فرش های ماشینی میتوان به فرش ماشینی بافته شده از نخ اکریلیک اشاره کرد که دوام بسیار بالایی نسبت به دیگر الیاف ها دارد و البته گران تر است و گزینه ی مناسبی برای طرح سنگین و پرنقش و نگار شکارگاه به حساب می آید. طرح شکارگاه فرش ماشینی در نقوش کاربنی ، آجری و رنگ های غالب دیگر تولید میشود و فرایند سفارش ابعاد خاص یا تنوع رنگ بیشتر در کارخانه ی فرش امکان پذیر است. همچنین از طریف فروشگاه اینترنتی فرش با کیفیت در ابعاد استاندارد قابل سفارش است.

نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
طرح فرش ماشینی ایرانی
تفاوت انواع فرش 700 شانه
داستان فرش و پرده خانه
فرش افشان و فرش ماشینی بدون گل وسط
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه