فرش های هندسی

carpet-triangle.jpg

فرش های هندسی

هندسه معماری ایرانی و اسلامی و طراحی فرش برای بیان مفاهیم خاص با تمرکز بر ایده وحدت در نقش فرش بسیار استفاده می شود. به عبارت دیگر ، هندسه زبان بصری است که از جهان بینی هنرمند یا معمار سرچشمه می گیرد و منجر به تولید یک اثر هنری می شود که دیدگاه های هنری خاصی را بیان می کند. در زمان های مختلف تاریخ ، ایده تنوع و تحول در معماری ایرانی- اسلامی و طراحی فرش دیده شده است. اشکال هندسه ی اسلامی شامل چهره های مختلفی از بیان معنایی است. همه آنها مفاهیم مشترک دارند که ترکیبی از اعتقادات فارسی و اسلامی را نشان می دهد . زبان این هنرها نمادین است و هر هنرمند از ابزارهای تمثیلی در کارهای خود استفاده می کند که برای فرم هنری مناسب است. طراحی فرش و معماری دو شکل هنری هستند که نمادها را مجسم می کند بنابراین ، معماری قادر به انتقال مفاهیم بین فرد و هنر یک ساختمان از طریق فضا است. این تجربه مکانی ابزاری مهم برای بیان است که در معماری ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای زمینه های معنوی و تاریخی است . سمبولیسم برای بشر مهم است که درک قابل توجهی از اهمیت آن در هنر دیده می شود. مطابق دیدگاه اسلامی ، هر سمبل جنبه بصری ، دنیوی و معنوی دارد .

معنی فرش

کلمه عربی فرش "فرش" به معنای چیدمان یا گسترش است. وقتی فرش گسترده می شود به سمبل زمین تبدیل می شود و دارای خصوصیاتی است که می تواند به عنوان "گسترش" و "گهواره" توصیف شود زیرا راحتی را برای استفاده کنندگان از فرش فراهم می کند. اگرچه فرش نمادی از زمین است ، اما همچنین به عنوان نمادین از آسمان است زیرا هر پدیده زمینی منشأ آسمانی دارد یا یک مفهوم آسمانی را نشان می دهد.. هرگونه چهره موجود در طراحی فرش را می توان بیانگر یک راز آسمانی دانست .فرش سمبل مهمی از نشاط و روحیه جامعه ایرانی است. مطابق دیدگاه مفسران و محققان سنتی شرقی ، نقوش انتزاعی نه تنها از نظر بصری و هم برای پر کردن فضای خالی جذاب است بلکه هر خط و رنگ در هر پیچ و تاب و سمبل نمادی از مفاهیم شرقی و به ویژه ایرانی است .
در تحلیل هندسی فرش را میتوان به لایه های متعددی تقسیم بندی کرد که بصورت جداگانه یا ترکیب شده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. بسته به آداب و رسوم منطقه ای که طراحی فرش هندسی در آن صورت میگیرد طراحی و رنگ های فرش متفاوت است و تقریبا تمامی اقوام ایرانی ظرافت خاص خود را در خلق فرش هاس هندسی داشته اند که نمونه های فرش ماشینی امروزه از تلاش های آنها  الگو گرفته است. نکته ی حائز اهمیت در فرش های هندسی محل الحاق نقاط اصلی طرح و خطوط بافت فرش است که ممکن است دیدی عمودی ، افقی و گاها مورب ایجاد کند و با رنگ های زیبا جلوه ای بینظیر داشته باشد. این فرش ها دارای نقاط مهم تقارن،اتصال و حتی گاهی ناهماهنگی های حساب شده ای هستند که ساختار شکنی هندسی را به دنبال دارد.
 
در طی تاریخ حیات انسان نقوش هندسی از زیباترین هنر های خلق شده توسط بشر بوده که منشا آن در طبیعت جای دارد. برگ های زیبای یک گل، خطوط مورب صخره ها، خوشه های منظم گندم، نقوش بدن حیوانات و ..که همگی توسط خالق هستی هنرمندانه بوجود آمده اند و الهام بخش زندگی انسان بوده اند. از این رو در طول تاریخ عناصر دکوراتیو هندسی در منازل مردم جهان اهمیت ویژه ای داشته اند و امروزه این اهمیت دردکوراسیون دو چندان شده. فرش ماشینی با طرح هندسی از زیباترین اجزای دکوراسیون مدرن ، وینتیج و حتی کلاسیک خواهد بود.
فرش ایرانی با تمامی نقوش زیبا و هنرمندانه ی خود عنصری جداکننده و عمق دهنده به فضاهای مختلف یک خانه است. با تضاد های رنگی میتوانیم یک محیط را به کاربر معرفی و به سمت مرکز های مورد توجه ی خانه هدایت کنیم. برای مبلمان با رنگ های شلوغ و پترن های متفاوت ، فرش هندسی با طرح تکرار شونه و زمینه ی تک رنگ انتخاب مناسبی است . هندسه ی درون فرش حس پویایی و صمیمیت در محیط ایجاد میکند و از آشفتگی بصری در ذهن کاربر جلوگیری میکند. رنگ های فرش ماشینی هندسی کاملا متنوع هستند و یا تمامی عناصر دکوراسیون شما ترکیب خواهند شد. گاهی میتوانید با داشتن محیطی بسیار شاد و رنگ های گرم از فرش هندسی با رنگ های خنثی استفاده کنید. خطوط فرش ماشینی شما کاملا با شخصیت شما در ارتباط خواهد بود و گاها دیده شده فرش های هندسی با خطوط شکسته و خشن در گالری ها استفاده میشود و در فرد خلاقیت را برمی انگیزد ولی در مقابل برای کتابخانه های آرام و سالن مطالعه ی بزرگ از فرش هندسی کاملا متقارن با خطوط گرد و شکل مربع جهت افزایش تمرکز استفاده میشود.
نویسنده : یاسمن طهماسبی

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش افشان و فرش ماشینی بدون گل وسط
داستان فرش و پرده خانه
فرش کاشان
گبه ماشینی
راهنمای خرید فرش ماشینی
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه