ابعاد و اندازه فرش ماشینی

size-carpet.jpg

ابعاد فرش ماشینی

انواع اندازه و ابعاد فرش ماشینی در طی چند سال گذشته و از زمان آغاز فعالیت اولین کارخانه تولید کننده فرش ماشینی در ایران و در کاشان، تولید و در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم انواع ابعاد استاندارد فرش ماشینی، ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی، انواع ابعاد قالیچه‌های کوچک و همچنین ابعاد فرش های ماشینی گرد را که در کارخانجات فرش ماشینی تولید می شوند را معرفی کنیم.

ابعاد استاندارد فرش ماشینی:

اکثر فرش های ماشینی که برای اتاق پذیرایی، اتاق نشمین یا اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرند، در ابعاد استاندارد زیر تولید می شوند:
• فرش ماشینی در ابعاد ۶ متری: ۲*۳
• فرش ماشینی در ابعاد ۹ متری: ۲٫۵*۳٫۵
• فرش ماشینی در ابعاد ۱۲ متری : ۳*۴
• فرش ماشینی در ابعاد ۴ متری: ۲٫۲۵*۱٫۵
البته، سایزهای دیگری هم برای تولید فرش ماشینی در نظر گرفته می شود که کاربردهای خاصی دارد. به عنوان مثال از قالیچه های گرد در آشپزخانه، راهروها یا پاگرد راه پله استفاده می شود: پرکاربردتدبن ابعاد کوچک فرش ماشینی شامل قالیچه ها و فرش گرد می شود:

ابعاد قالیچه‌های کوچک (پا تختی یا پادری):

• قالیچه در ابعاد ۴۰*۶۰ سانتی متر
• قالیچه در ابعاد ۵۰*۸۰ سانتی متر
• قالیچه در ابعاد ۶۰*۱۰۰ سانتی متر

ابعاد فرش ماشینی گرد:

• فرش ماشینی گرد به قطر ۱ متر: ۱*۱ = ۱
• فرش ماشینی گرد به قطر ۱٫۵ متر: ۱٫۵*۱٫۵ = ۲٫۲۵
• فرش ماشینی گرد به قطر ۲ متر: ۲*۲ = ۴
• فرش ماشینی گرد به قطر ۲٫۵ متر: ۲٫۵*۲٫۵ = ۶٫۲۵
• فرش ماشینی گرد به قطر ۳ متر: ۳*۳ = ۹

ابعاد فرش های ماشینی بزرگ:

در برخی از اماکن مثل مساجد، فرش های ماشینی در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا سایز این نوع فرش ماشینی در ابعاد زیر بافته می شود:
• ابعاد فرش ماشینی ۲۴ متری: ۴*۶ متر
• ابعاد فرش ماشینی ۱۸ متری: ۳٫۵*۵ متر
• ابعاد فرش ماشینی ۱۵ متری: ۳*۵ متر
 

ابعاد غیر استاندارد، فروش به صورت جفتی

سیستم دستگاه های بافنده فرش ماشینی به این شکل است که هنگامی که دستور تولید هر نوع سایز و اندازه ای به آن منتقل می شود، دستگاه به طور خودکار سایز فرش را به صورت جفت و به شکل زیر و رو تولید می کند به همین دلیل نمی شود یک سایز فرش را به شکل تکی تولید کرد .با توجه به این نکته خریداران می توانند تمامی سایزهای استانداردی که در بالا معرفی شده اند را به صورت تکی تهیه و خریداری کنند این در حالی است که سایزهای غیر استاندارد نام برده به صورت جفتی تولید شده و از آن جهت که به سفارش مشتری ساخته می شود، برند سازنده هر 2 تخته فرش را به مشتری درخواست کننده ارائه می دهد.

ابعاد غیر استاندارد فرش ماشینی:

• ابعاد ۲۴ متری  8×3
• ابعاد ۱۸ متری : ۵×۳٫۵
• ابعاد ۱۵ متری : ۵×۳

راهکار خرید سایز غیر استاندارد فرش ماشینی

اما یک راه حل پیشنهادی جهت خرید سایز غیر استاندارد فرش ماشینی این است که سایز موردنظر به 2 فرش تقسیم شود:
به عنوان مثال چنان چه یک مشتری با یک فروشگاه فرش ماشینی تماس بگیرد و اعلام کند که فضایی به اندازه 3 * 3.5 نیاز به فرش دارد، با توجه به این نکته که سایز فرش مربوطه سایز استانداردی به حساب نمی آید، بایستی به صورت سفارشی این سایز را برای مشتری تولید کرد. مورد دیگر این است که اگر تمایل داشتند سایز سفارشی به اندازه 3 * 3.5 سفارش بدهند، آن وقت مجبور به سفارش 2 تخته فرش بودند چرا که پیش تر گفتیم فرش هایی که در سایز غیراستاندارد تولید می شود به صورت جفتی هستند.
 اما راه حل پیشنهادی تقسیم سایز 3 * 3.5 به 2 سایز کوچک تر بود، در آخر این که سفارش مشتری در سایز 3.5 * 3  این بود که به 2 تخته فرش 1.5 * 3.5 تقسیم و تولید شد به طوری که در کنار یکدیگر سایز موردنظر این مشتری را ایجاد کردند.

فروشگاه اینترنتی فرش

در جواب کسانی که می گویند چرا فرش ماشینی را باید به صورت اینترنتی خرید کنیم باید بگوییم که در فروشگاه اینترنتی فرش ، انواع طرح و رنگ فرش قابل مقایسه با هم هستند و مشتریان این توانایی را دارند که قیمت فرش را بر حسب مشخصاتی همچون ابعاد و سایز، رنگ، تراکم و شانه فرش و ...  مقایسه کنند و در نهایت فرشی را که با دکوراسیون منزلشان همخوانی دارد را خریداری فرمایند.
در خرید اینترنتی فرش کلیه اطلاعات فرش در کنار محصول درج شده است و خریداران قادر خواهند بود توضیحات فرش را مطالعه کنند. گفتنی است که این ویژگی ها تنها مربوط به فروشگاه های اینترنتی پیشرفته است و هر گونه وب سایتی از چنین اطلاعات و ویژگی هایی برخوردار نمی باشد. اصلی ترین مزیت خرید اینترنتی فرش را می توان صرفه جویی در وقت و زمان به شمار آورد چرا که اشخاص نیازی ندارد فاصله مکانی را از استان ها و شهر های دیگر طی کند تا برای خرید فرشی همچون فرش کاشان ، این همه وقت را تلف کنند.

توسط : مهدی خضری
  سلام فرش ۱۸ متری یک جفت قیمتش چند هست ۳/۵ در ۵
نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
نقش ترنج در فرش ایرانی
شانه فرش ماشینی و تراکم فرش
فرش های هندسی
طرح فرش ماشینی ایرانی
فرش افشان و فرش ماشینی بدون گل وسط
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه