مشخصات فرش ماشینی

4.jpg

انواع شانه و تراکم فرش ماشینی

فرش ‏های ماشینی به لحاظ شانه به 4 دسته اصلی تقسیم ‏بندی می‎‌گردد که عبارتند از: 500 شانه، 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه ؛ اما اخیراً بافت جدید 1500 شانه نیز روانه بازار گشته که در انتها به آن نیز پرداخته خواهد شد. در اینجا جهت شناخت هرچه بیشتر انواع شانه‎ها و تراکم و تعدد رنگ هرکدام، به تفکیک به شناخت خصوصیات هر شانه خواهیم پرداخت:

 

خصوصیات فرش 500 شانه

زمانی ‎که تعداد گره رنگ در عرض معادل ۵۰۰ گره و در طول معادل ۱۰۰۰ گره رنگ است، پس تعداد ریشه (گره رنگ) در یک متر مربع برابر است با ۵۰۰۰۰۰ =۱۰۰۰×۵۰۰  اما در مجموع در فرش‎های 500 شانه، طرح 700 شانه روی 500 شانه پیاده‎سازی شده‎است.

خصوصیات فرش 700 شانه

این فرش‎ها از نظر تعداد شانه ۷۰۰ گره دارد و از نظر تراکم نیز در حدود ۲۱۰۰ الی ۳۰۰۰ گره داردکه متداول‏ترین و در واقع استاندارد آن تراکم ۲۵۵۰ می‏باشد. فرش‎های ماشینی۷۰۰ شانه معمولاً دارای ۸ الی ۱۰ رنگ می باشد، اما امروزه تعداد رنگ 8 ، 10 و 12 در تراکم 2550 به چشم می‏خورد. در خصوص تراکم‎های 2700 و 3000 شانه نیز می‎توان اذعان کرد که تکنسین‏های داخلی در دستگاه‏های فرش ماشینی شانه اضافه می‎نمایند و بدین‏گونه تراکم را افزایش می‎دهند که در واقع چنین تراکم‏هایی عدد و رقم واقعی نیست ولی  در بافت  نمایی ریزبافت‎تر از تراکم 2550 دارد.  از خصوصیات دیگر فرش ۷۰۰ شانه این است که نسبت به دیگر فرش‏ها ضخامت بیشتری دارند و هزینه آن‏ها نیز کمتر از فرش‏های با شانه‎های بالاتر است که این خود یکی از تفاوت‎های بارز فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰  و ۱۲۰۰ شانه می‏باشد.

خصوصیات فرش 1000 شانه

فرش‎های ۱۰۰۰ شانه دارای تراکم استاندارد ۳۰۰۰ می‎باشند. این فرش را در دو دسته ۸ رنگ و 10 رنگ تولید می‎کنند. فرش ۱۰۰۰ شانه از آنجا که نسبت به فرش ۷۰۰ شانه ریز بافت‎تر است شباهت زیادی به فرش دستباف دارد که این نیز یک تفاوت فرش ۷۰۰ با ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه است به دلیل ریز بافتی نیز فرش ۱۰۰۰ شانه زیبایی خاصی را دارد و همین عامل سبب شده است که قیمت آن بیشتر از فرش ۷۰۰ شانه باشد و چون نمای ریزبافتی آن بیشتر از 3000 است، تراکم آن را 3600 نیز اعلام می‎نمایند و به لحاظ تعدد رنگ نیز همان‎طور که تراکمش واقعی نیست، اصطلاحاً 14 رنگ اسپورت نیز در میان این نوع فرش ماشینی باب شده‏است که در واقع 14 رنگ واقعی نیست و 10 رنگی است که در بعضی قسمت‎ها دو رنگ در کنار هم بافته‎شده  نمایی از تعدد و تنوع رنگ بیشتر را به چشم می‎نمایاند.

خصوصیات فرش 1200 شانه

یکی از فرش‎هایی که در بازار فرش ایران اخیراً بسیار مورد توجه قرارگرفته‎است فرش ۱۲۰۰ شانه می‎باشد. این نوع فرش شباهت بسیار نزدیکی به فرش‎های دستباف دارد. لطافت، ظرافت و زیبایی آن سبب شده است که از دیگر فرش ها با شانه های پایین‌تر متمایز گردد. فرش ۱۲۰۰ شانه فقط با تراکم ۳۶۰۰ بافته می‎شود و همین تراکم بالا سبب شده است که در بافت آن به جای الیاف ضخیم از الیاف نازک استفاده گردد و موجب لطافت آن می‎باشد و تعدد رنگ‏های به‏کار رفته در آن صرفاً 8 رنگ است که همین موارد خود دلایل تفاوت فرش ۷۰۰  و ۱۰۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه می‌باشد. لازم به ذکر است که اکثر تابلو فرش‎ها نیز به دلیل همین ظرافت ۱۲۰۰ شانه هستند.

خصوصیات فرش 1500 شانه

فرش 1500 شانه جدیدترین نوع فرش ماشینی است که با استفاده از آخرین دستاوردهای تکنولوژی روز دنیا طراحی شده و بالاترین شانه و تراکم فرش ماشینی را به خود اختصاص داده است.  فرش 1500 شانه به دلیل تراکم طولی و عرضی گره های آن ( شانه و تراکم ) فوق العاده ریز بافت بوده ودربافت آن از نخ‎های بسیار ریز و ظریف استفاده می‎گردد. بنابراین استفاده از نخ‏های ریز و ظریف در بافت آن و نیز  وجود تراکم بالای گره‏های این نوع فرش درکنار یکدیگر، منجر به ایجاد  افزایش نرمی و لطافت و همچنین زیبایی نقوش و طرح‎ها می‎گردد. در واقع فرش 1500 شانه در یک متر طولی تعداد 1500 گره رنگ با تراکم 4500 و تعدد 8 رنگ را دارا می‎باشد و برخلاف تراکم بالایی که دارد، وزن زیادی ندارد.

نـظـرات
نام و نام خانوادگی : *
عنوان مطلب :
نظر شما : *
دیگر مطالب کاربردی
فرش ماشینی آبی
لچک در فرش چیست؟
وضعیت صادرات فرش ماشینی ایران
فرش های هندسی
فرش افشان و فرش ماشینی بدون گل وسط
clear-bug-div
کلمات رايج جستجو
فرش 1000 شانه  فرش ایرانی  فرش سنتی  فرش 1200 شانه  فرش ماشینی  انواع فرش کاشان  خرید فرش  خرید فرش ماشینی کاشان  فرش کاشان  فرش 700 شانه  فرش  خرید اینترنتی فرش  فرش 6 متری  فرش ماشینی 1000 شانه  قالی کاشان  فرش 9 متری  گلیم فرش  خرید فرش ماشینی  قالیچه  تابلو فرش دستبافت کاشان  فرش کرم رنگ  قیمت فرش  تابلو فرش کاشان  فرش ماشینی 1200 شانه  کارخانه فرش  کارخانه فرش کاشان  شانه فرش  فرش جدید  تابلو فرش دستبافت  طرح فرش  فرش کرم  تولید فرش  مدل فرش  طرح جدید فرش  فرش دستبافت کاشان  تابلو فرش  طرح فرش دستبافت  1000 شانه  فرش 12 متری  قیمت فرش ماشینی  فرش دستبافت  فرش برجسته  فرش ماشینی جدید 700 شانه  فرش ماشینی جدید  قالیچه کاشان  فرش ماشینی کاشان  طرح فرش ماشینی  فرش ماشینی 700 شانه  قیمت فرش ماشینی جدید  کارخانه فرش کاشان  قالی بافی  خرید اینترنتی فرش کاشان  نخ تمام اکریلیک  فرش گردویی  مدل فرش ماشینی  خرید مستقیم فرش  فرش با کیفیت  طرح تابلو فرش  قالی دستبافت  قیمت فرش 1200 شانه  فروشگاه فرش  تولیدی فرش  طرح قالی  قیمت فرش 9 متری  طرح فرش  فرش 1200  طرح جدید فرش ماشینی  مدل جدید فرش  فرش ماشینی 6 متری  ابعاد فرش  قالی  کارخانه کاشان  خرید تابلو فرش  فرش ماشینی  فرش کاشان  فرش 6 متری  فرش آبی  طرح فرش ماشینی کاشان  طرح جدید  گلیم  تابلو فرش ماشینی  فرش 12 متری  فرش طرح 700 شانه  فرش طرح جدید  فرش 1200 شانه  رنگ فرش  بازار فرش  فرش خوب  بازار قالی  تراکم فرش  فرش زیبا  فرش پر فروش  فرش ابریشم  شرکت فرش  فرش ارزان  فروش فرش 
فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه